PART 6 - Samostani, cerkve in pokopališča
- Patricija, Urša
- Nov 17, 2019
- Branje traja 2 min
Ne gre. Brez tega enostavno ne gre. Na vsakem roadtripu je treba v eno cerkev, vsaj en samostan in na pokopališče. Poslikani samostani so velika znamenitost – nahajajo se v okrožju Suceava in se imenujejo tudi Moldavske cerkve. Lesene cerkve pa so značilne za pokrajino Maramureš. Bukovina in Maramureš sta čudoviti pokrajini, pokriti z gozdom. Sta tudi bolj hriboviti kot deli države, ki sva jih videli doslej. Obe sta tudi precej naseljeni – naselja so večja, pojavljajo se tudi manjša in večja mesta (ne le obcestna naselja, tako kot do zdaj), arhitektura je bolj tradicionalna (vas Ciocanesti) in na sploh nama je bilo tu, na severu, bolj všeč (mogoče tudi zato, ker se nisva cel dan vozile po ravnini, ampak sva lahko uživali v razgledu na jesenski gozd in občasno zasneženo pokrajino). Res se razlikuje od predvsem jugovzhodnega dela države, ki se nama je zdel najbolj reven (glede na bivališča).





Poslikani samostani v Bukovini
Ogledali sva si tri, enega na hitro v mestu, dva pa zares (vstopnina le 5 levov). In strinjava se, da je dovolj. Vsak ima sicer svoj čar, čudoviti so tako zunaj kot znotraj. Na tem območju je takih osem (pravoslavna cerkev in samostan) zgrajeni pa so bili med letoma 1487 in 1583. - Samostan in cerkev v Suceavi













- Samostan in cerkev v Moldoviti












Lesene cerkve v pokrajini Maramureš
Iskali in iskali sva tiste tri na kupu. Pa sva našli le nekaj posameznih, ki so prav tako lepe. Eno so sicer ravno prenavljali tako da kaj dosti od ogleda nisva imeli. Pri drugi pa je bila zelo zanimiva tudi notranjost. Hitro naju je nagnal skrbnik, za katerega sva do zadnjega mislili, da je turist. Šele ko sva se sprehodili do zadnje sobe v cerkvi je omenil, da morava plačati vstopnino. Am vstopnina se pobira pri vstopu, ane? No, naredili sva se "slovenke", se obrnili in odšli ven. Pa ne da bi bilo 5 levov preveč... Ko smo že pri levih. Ves čas nama jih zmanjkuje… levi so pač hitre živali. Torej, cerkve. Zakaj so lesene. Ker Madžari v tistem času (od 17. stoletja dalje) Romunom niso dovolili graditi s kamenjem.








Veselo pokopališče
Pri meji z Ukrajino, v Sapanti, se nahaja pokopališče. Tako, malo drugačno. Do zdaj sva opazovali večinoma bele nagrobnike, tu pa so le ti modri. Z izrezljanimi in poslikanimi zgodbami o ljudeh, o tem kako so živeli in umrli. Tudi cerkev zraven je zelo lepa. Veliko vlagajo teli Romuni v svoje cerkve. V Bukarešti so jih raje preselili kot podrli, v vaseh je ogromno novih cerkva in tudi takih v gradnji. V Sapanti sva si ogledali še stojnice s tradicionalnimi oblačili in kupili nekaj loncev.


















Lep romunski pozdrav!


Comments