PART 3 - Temišvar in Bukarešta
- Patricija, Urša
- Oct 29, 2019
- Branje traja 3 min
Dajmo spet začet malo pomešano. Že takoj po prehodu meje s Srbijo in Romunijo sva obiskali prikupno mesto Temišvar, kjer sva si ogledali pravoslavno cerkev in prijetne ulice, ki so bile zaradi vinskega festivala polne življenja. Res prijeten, skoraj poleten dan, sva zaključili s sladico in se polni vtisov tega luštnega mesta odpravilo naprej na Transfagarasan in nato v Bukarešto od katere sva imeli podobna pričakovanja.













V Bukarešto sva prispeli precej pozno zvečer in se, po nekaj mukah z iskanjem stanovanja, parkiranjem in iskanjem ključev, končno usedli za mizo stanovanja v precej »shady« soseski (vsaj tako je izgledala ponoči). Stanovanje je bilo pa super!



Zjutraj sva se kar peš odpravili v center (dobre pol ure peš). Tam sva počakali na začetek free toura. In na zmenek z našo prvotno soustanoviteljico Saro! S Saro in Rokom smo preživeli prijeten dan in skovali nove načrte za nadaljevanje poti po Romuniji. Ker pa vas verjetno zanima, kakšno je bilo mesto, bomo začeli z nekaj zanimivimi podatki, ki nam jih je predala super vodička iz Walkabout tours.







- Veliko ljudi meša mesto Bukarešta in Budimpešta. Tudi slavni glasbeniki. Tako da nam ni za zamerit, ane, če se kdaj pa kdaj zmotimo. - Mesto je staro 560 let, saj naj bi bil prvi pisni dokument iz tistega časa. Ustanovitelj je bil Vlad Bran III. Glavno mesto je od leta 1862. - Jezik je mešanica romanskega in slovanskega. Midve bi rekli da se sliši kot slovenec, ki govori italijansko in vmes reče kako po domače. Romanski vplivi v jeziki so se ohranili okoli 800 let. Moldavski jezik je zelo podoben, nekateri celo pravijo, da gre za isti jezik z nekaj spremenjenimi besedami.




Cerkev Sv. Antona Najstarejša cerkev v Budimpešti je cerkev Sv. Antona. Originalni so le še temelji. Zgodbe pravijo, da Sv. Anton pomaga najti izgubljene stvari. Še posebej ob torkih. Takrat je v cerkvi precejšna gneča. Zelo popularna je za poroke. Tu so potekala tudi kronanja. Kralji so morali hoditi čez kri jagenjčkov da so pridobili modrost.


Najboljši sladoled v Bukarešti Emilia gelateria. Privoščili pa smo si tudi nekaj tradicionalnih kosov mesa.




Samostan Stavropoleos Samostan je zgradil grški menih. V notranjosti, poleg cerkve, pa je tudi prenočišče, ki je bilo tam pred samim samostanom. Pravoslavna cerkev različnih slogov (romanski tradicionalni, bizantinski, orientalski, renesančni) je bila dograjena kasneje. V Romuniji je 80% prebivalcev pravoslavcev.







Selitev naroda Zadnji komunistični voditelj je med preurejanjem mesta želel podreti precejšen del mesta. Odločili so se, da vsaj cerkve enostavno premaknejo. Cerkve so preselili tako, da so skopali do temeljev, dvignili s hidravliko in preselili. Preselili so okoli 12 cerkva, pa tudi druge stavbe, npr. blok, v katerem so prebivali ljudje. Sicer so ga samo obrnili ampak med tem jim niso izklopili niti elektrike, saj so bili kabli dovolj dolgi. Med tem procesom se ni podrla niti ena stavba.







Banka Nikoli ni bila oropana. V njej pa je shranjeno vse romunsko zlato. So jo pa enkrat poskušali oropati. Pet delavcev je dva meseca kradlo denar. Na koncu so jih ujeli. Ker se je to dogajalo v komunističnem sistemu, jih je čakala smrtna kazen. A so se pogodili drugače. Morali so posneti morali film o tem ropu, sami so bili v glavnih vlogah. Film so vrteli po celi državi in tako so se javno osmešili. Nato so jih zaprli. Vodička je povedala še eno zabavno zgodbo o njihovem denarju. Leta 1991 so imeli v glavnem mestu le en bankomat – za tujce. Romuni v večini niso uporabljali bančnih kartic. Ko je nekdo predlagal, da bi presedlali na plastičen denar, so to vzeli dobesedno. Povedala je tudi, da ne kaže, da bodo kaj kmalu prevzeli evro – inflacija je previsoka, brezposelnost – ljudje ne želijo delati, saj je minimalna plača tako nizka, pred nekaj tedni so ostali brez vlade, prav tako pa jih skrbi grški scenarij.


Komunizem Vodička je veliko povedala tudi o času komunizma. V šoli je to »skrita« tema - 40 let, ki jo Romunija želi skriti. Prvo podemokrateno mesto v Romuniji je bil Temišvar, v Bukarešti pa je bilo s tem več težav. Prav tako je omenila, da je bila in še vedno je v državi največja težava korupcija – nekaj časa nazaj so bili organizirani protesti proti legalizaciji korupcije.

Samo mesto se nam ni zdelo nič posebnega, smo pa bili kar navdušeni nad vsemi informacijami, ki nam jih je predala vodička. Vsekakor je Temišvar bolj privlačno mesto in bolj priporočljivo ogleda.








Lep sončen pozdrav!


Bình luận